Έφτασε τα 150 γκολ …

Ο Σέρχιο Αγκουέρο έφτασε τα 150 γκολ στην Premier League με τη Μάντσεστερ Σίτι και μαζί με δύο ασίστ, οδήγησε τους ‘πολίτες’ στον θρίαμβο επί της Σαουθάμπτον, κυνηγώντας ορισμένα μεγάλα ρεκόρ. ‘Ο Σέρχιο Αγκουέρο παλεύει με μερικά προβλήματα στα πόδια. Δεν είναι 100% έτοιμος. Δεν ανάρρωσε από όσα συνέβησαν κόντρα στη Χ ομάδα και είπαμε να αγωνιστεί για περίπου 55-60 λεπτά. Είμαστε τυχεροί που σκόραρε την κατάλληλη στιγμή’. Αυτή είναι μία φράση του Πεπ Γκουαρδιόλα που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε στιγμή για τον Αργεντινό επιθετικό. Στην προκειμένη περίπτωση, η Χ ομάδα είναι η Νιούκαστλ, σε αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι για την Premier League που διεξήχθη την 1η Σεπτεμβρίου και ο Καταλανός τεχνικός τη χρησιμοποίησε στις 29 Σεπτεμβρίου, μετά από το εκπληκτικό γκολ που σημείωσε ο Αγκουέρο στη νίκη 2-0 επί της Μπράιτον.

Αυτή η (μη) ετοιμότητα του 30χρονου διεθνή αποτελεί πάντα έναν σημαντικό παράγοντα στα πλάνα του Γκουαρδιόλα και ορισμένες φορές αποτελεί είδηση. Όπως την Κυριακή, στη νίκη 6-1 επί της Σαουθάμπτον, όταν ο τεχνικός της Σίτι έκανε και τις 3 αλλαγές του… ξεχνώντας τον Αγκουέρο στον αγωνιστικό χώρο, με συνέπεια να βγάλει 90λεπτο για πρώτη φορά από την 4η αγωνιστική της Premier League, από εκείνο το παιχνίδι με τη Νιούκαστλ, όπου τραυματίστηκε.

Ποτέ δεν χρειαζόταν πολλά λεπτά συμμετοχής για να κάνει τη δουλειά του, πάντως. Στη σεζόν με τα λιγότερα λεπτά συμμετοχής στην Premier League με τη φανέλα της Σίτι, το 2013-2014, σκόραρε 17 φορές. Έναν χρόνο νωρίτερα έπαιξε 400 λεπτά περισσότερο (1.947 έναντι 1.538), όμως σκόραρε 12 φορές. Πέρυσι χρειάστηκε περίπου τα ίδια λεπτά (1.969) για να σημειώσει 21 τέρματα στο πρωτάθλημα, ένα παραπάνω από το 2016-2017, όταν αγωνίστηκε 2.405 λεπτά.

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία και καταδεικνύει το τι συμβαίνει με τον Αγκουέρο είναι αυτό που έγινε στο ‘Ετιχάντ’. Μία μέρα ακόμα στη δουλειά, ένα γκολ ακόμα στην πρόσθεση. Συγκεκριμένα, το υπ’ αριθμόν 150 στην Premier League με τον ίδιο σύλλογο, με συνέπεια να γίνει μόλις ο 3ος παίκτης στην 26ετή ιστορία του πρωταθλήματος που φτάνει αυτόν τον αριθμό, πίσω μόνο από τον Τιερί Ανρί με την Άρσεναλ (175 σε 258 αγώνες) και τον Γουέιν Ρούνεϊ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (183 σε 393 αγώνες).

Ο Αγκουέρο χρειάστηκε μόλις 217 εμφανίσεις για να φτάσει σε αυτήν την επίδοση και μόνο ο Άλαν Σίρερ χρειάστηκε λιγότερα παιχνίδια για να σημειώσει 150 γκολ συνολικά στην Premier League (212). Συγκριτικά, ο Ανρί έφτασε σε αυτόν τον αριθμό στα 230 παιχνίδια, ο Άντι Κόουλ στα 286 και ο Μάικλ Όουεν στα 323.

Ο τελευταίος ολοκλήρωσε την καριέρα του στην κατηγορία με τα γκολ που έχει αυτήν τη στιγμή ο Αγκουέρο, ο οποίος τον έπιασε στην 8η θέση του πίνακα των σκόρερ. Σύντομα θα φτάσει τον Τζερμέιν Ντεφό (162) και τον Ρόμπι Φάουλερ (163) και ακολουθούν οι Ανρί (175), Φρανκ Λάμπαρντ (177), Κόουλ (187), Ρούνεϊ (208) και Σίρερ (260).

Με τις σελίδες των ημερολογίων να έχουν μόλις γυρίσει στον Νοέμβριο, ο Αγκουέρο με 7 γκολ σε 11 αγωνιστικές ετοιμάζεται να προσπεράσει έναν έναν όσους περισσότερους από τους παραπάνω παίκτες είναι εφικτό. Καταλυτικό ρόλο παίζει το ότι έχει ταιριάξει στο σύστημα του Γκουαρδιόλα, όπως φανερώνει με τις δύο ασίστ στον Ραχίμ Στέρλινγκ, του νεαρού Άγγλου με τα 50 γκολ στην Premier League με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι (στο ίδιο διάστημα, από τον Αύγουστο του 2015, ο Αγκουέρο έχει 102).